Tirana
clear sky
30.5 ° C
30.5 °
30.5 °
33 %
3.1kmh
0 %
Enj
29 °
Pre
28 °
Sht
29 °
Die
29 °
Hën
29 °
E enjte, 28 Shtator, 2023

Melia hap dyert e turizmit në Shqipëri, Gabriel Escarrer: Do të kemi një boom të madh, shifrat që prisnim vitin e tretë, do realizohen që në vitin e parë

Lajme të ngjashëm

Gjigandi spanjoll i Hotelerisë, grupi Melia tashmë është vendosur në Shqipëri dhe pret një bum të madh turistësh të huaj.

Gabriel Escarrer, CEO i Melia Group, në një intervistë për El Pais në Spanjë ka deklaruar se grupi ka shumë projekte në Shqipëri. “Do të arrijmë në 1600 dhoma brenda vitit 2026” tha ai.

Gabriel Escarrer ishte para disa ditësh në Tiranë, në inaugurimin e hotel Melia në Gjirin e Lalzit, një investim i biznesmenit Artan Dulaku në bashkëpunim me Melian që tanimë ka filluar nga puna dhe kanë ardhur edhe turistët e parë.

Parashikimet e Melias për këtë sezon turistik në Shqipëri janë shumë optimiste. “Shifrat që ne prisnim në vitin e tretë, do të realizohen që në vitin e parë”, theksoi Escarrer. Dhe Spanja do të luajë një rol shumë të rëndësishëm në këtë si treg emetues falë marrëveshjes së nënshkruar midis Meliá dhe W2M, operatori turistik i Iberostar, i cili ka mbajtur një të tretën e dhomave në Meliá Durres për t’i shitur ato në Spanjë dhe Portugali.

“W2M i ka pëlqyer projekti dhe sheh se Shqipëria ka shumë potencial si destinacion. Soltour gjithashtu ka marrë një kuotë tjetër për të shitur në Spanjë”, theksoi ai. Një kërkesë në sezonin e lartë që do të mbulohet edhe nga tregjet e mëdha burimore evropiane (Mbretëria e Bashkuar apo Franca) dhe mbi të gjitha nga Gjermania, Italia dhe Austria për shkak të afërsisë së tyre për t’u arritur me makinë.

Megjithatë, Escarrer siguron se hoteli nuk do të kufizohet në hapjen nga maji deri në tetor dhe se ai është projektuar të jetë funksional për të paktën nëntë muaj në vit dhe madje të mos mbyllet në asnjë moment. “Në sezonin e ulët do të ushqehet nga turizmi vendas dhe tregu italian. Shqipëria është një vend që ka tre milionë banorë, por ka dy milionë të tjerë që jetojnë në vende të tjera, që kanë prosperuar dhe që udhëtojnë shpesh drejt vendit”.

 

 

Më shumë