Tirana
light rain
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
88 %
0.5kmh
75 %
Die
25 °
Hën
25 °
Mar
30 °
Mër
31 °
Enj
29 °
E diel, 24 Shtator, 2023

Mbyllet votimi në Turqi, mbi 60 milionë qytetarë hodhën votën në kuti

Lajme të ngjashëm

Është mbyllur procesi i votimit në Turqi, ku qytetarët do të zgjidhnin me Tajip Erdogan dhe Kemal Kılıçdaroğlu.

Votimi për raundin e dytë të Zgjedhjeve Presidenciale përfundoi në orën 16:00 në të gjithë Turqinë.  191,885 kuti votimi u ngritën në 973 zona dhe 1094 borde zgjedhore në të gjithë vendin për zgjedhjet, të cilat do të përcaktojnë presidentin e Turqisë i cili do të shërbejë për 5 vjet.

Më shumë se 60 milionë votues morën pjesë në zgjedhje. Në zgjedhje garuan kandidati presidencial i Aleancës Popullore, Recep Tayyip Erdoğan dhe kandidati presidencial i Aleancës së Kombit, Kemal Kılıçdaroğlu.

Sapo ka përfunduar votimi, menjëherë ka nisur numërimi dhe renditja e votave.

Kujtojmë që për faktin se kandidatët nuk mundën të merrnin shumicën absolute në zgjedhjet presidenciale të mbajtura më 14 maj, Turqia shkoi sërish në kutitë e votimit për të përcaktuar presidentin e ri. Mbetet për të parë se kushe ka fituar këtë garë presidenciale.

Më shumë