Tirana
light rain
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
88 %
0.5kmh
75 %
Die
25 °
Hën
25 °
Mar
30 °
Mër
31 °
Enj
29 °
E diel, 24 Shtator, 2023

Mbi Trump rëndojnë 38 akuza, mori sekretet bërthamore dhe i fshehu në tualetin e resortit

Lajme të ngjashëm

Ish-presidenti i SHBA, Donald Trump do të paraqitet në një gjykatë federale të Miamit të martën, pasi akuzohet për keqpërdorimin e dokumenteve të paklasifikuara.

Mbi miliarderin rëndojnë 37 akuza penale duke përfshirë mbajtjen e informacionit të Mbrojtjes Kombëtare dhe sekrete bërthamore, ndërsa 1 akuzë i shkon ndihmësit të tij, Walt Nauta.

Dokumentet e klasifikuara të sekuestruara nga FBI përmbanin informacion në lidhje me programin bërthamor të SHBA, aftësinë e armëve që posedojnë  Shtetet e Bashkuara si dhe fuqive të tjera huaja.

Ato u zbuluan nga Departamenti Amerikan i Drejtësisë dhe thuhet se dosjet e klasifikuara ishin ruajtur në dushin e resortit të Trump, në banjë, në korridor dhe në dhomën e tij të gjumit.

Arsyeja e akuzave ndaj 76-vjeçarit është se ruajtja e dokumenteve sekrete mund të kishte vënë në rrezik sigurinë kombëtare të SHBA. Në aktakuzë pretendohet se dokumente të tilla u ruajtën për më shumë se një vit në Palm Beach.

Sipas Aktit të Spiunazhit, akuzat për Donald Trump janë:

 • 31 akuza për mbajtje të qëllimshme të informacionit të mbrojtjes kombëtare
 • Një akuzë për komplot për të penguar drejtësinë
 • Një akuzë për mbajtjen e burimit të një dokumenti ose regjistrimi
 • Një akuzë për fshehje të një dokumenti ose regjistrimi
 • Një akuzë për fshehjen e një dokumenti në një hetim federal
 • Një akuzë për krijimin e një skeme për të fshehur dokumentet
 • Një akuzë për deklarata dhe paraqitje të rreme.

Trump akuzohet bashkë me ndihmësin e tij personal, Walt Nauta.

Akuzat për Walt Nauta janë: 

 • Komploti për të penguar drejtësinë
 • Mbajtja e një dokumenti ose regjistrimi
 • Fshehja e korruptuar e një dokumenti ose regjistrimi
 • Fshehja e një dokumenti në një hetim federal
 • Skema për të fshehur
 • Deklarata dhe deklarata të rreme

Më shumë