Tirana
scattered clouds
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
94 %
1kmh
40 %
Die
18 °
Hën
25 °
Mar
31 °
Mër
31 °
Enj
29 °
E diel, 24 Shtator, 2023

Mbi 300 të infektuar nga Covid-19, ulet numri i viktimave, 14 persona në gjendje të rëndë

Lajme të ngjashëm

Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë kryer 2623 testime, prej të cilave 357 persona kanë rezultuar pozitiv me Covid-19.

Sipas njoftimit të Ministrisë së Shëndetësisë mësohet se fatkeqësisht një person ka humbur jetën, ndërsa 469 të tjerë kanë arritur që të shërohen.

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 148 pacientë, nga të cilët 14 janë në gjendje më të rënduar.

Njoftimi i plotë i MSH:

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2623 testime, 357 qytetarë të infektuar, 1 humbje jete dhe 469 të shëruar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve.

Çdo qytetar mbi 16 vjeç, mund të vaksinohet në qendrën shëndetësore ose në pikën më të afërt të vaksinimit të përqëndruar. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Vaksinimi është i hapur edhe për fëmijët +12 vjeç me probleme të sistemit imunitar, me rekomandim nga mjeku. Gjithashtu ka nisur vaksinimi me dozën e tretë për të gjithë qytetarët +18 vjeç që kanë kaluar 6 muaj nga kryerja e dozës së dytë.

Nëse dyshoni se jeni i prekur nga COVID19 apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon:

Janë kryer 2623 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 357 qytetarë, në këto bashki:

152 në Tiranë, 39 në Fier, 33 në Durrës, nga 9 qytetarë në Kamëz, Korçë, 8 në Tepelenë, nga 7 qytetarë në Shijak, Krujë, Kavajë, Vlorë, Elbasan, 6 në Sarandë, nga 5 qytetarë në Vorë, Lushnje, Selenicë, Pogradec, Berat, 4 në Shkodër, nga 3 qytetarë në Kurbin, Patos, Gjirokastër, Përmet, nga 2 qytetarë në Skrapar, Devoll, Dropull, Mallakastër, Lezhë, Tropojë, Kukës, nga 1 qytetar në Vau i Dejës, Pukë, Mirditë, Dibër, Mat, Roskovec, Divjakë, Finiq, Memaliaj, Dimal, Gramsh,

Janë 6438 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 148 pacientë, nga të cilët 14 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit ka një humbje jete me Sars-Cov2 pozitiv.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Janë shëruar 469 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 191,855 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (4 Dhjetor 2021)

Raste të reja ditore 357

Të shëruar në 24 orë 469

Të shtruar në spitale 148

Humbje jete në 24 orë 1

Testime ditore 2623

Testime totale 1,403,281

Raste pozitive 201,402

Raste të shëruara 191,855

Raste Aktive 6,438

Humbje jete 3,109

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 3253

Fier 658

Gjirokastër 545

Shkodër 447

Durrës 363

Berat 315

Elbasan 287

Vlorë 200

Lezhë 130

Korçë 127

Dibër 69

Kukës 44

Më shumë