Tirana
clear sky
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
47 %
2.6kmh
0 %
Sht
25 °
Die
29 °
Hën
29 °
Mar
29 °
Mër
27 °
E shtunë, 30 Shtator, 2023

Lukashenko: Bashkohuni me aleancën Rusi-Bjellorusi, ka armë bërthamore për të gjithë

Lajme të ngjashëm

Presidenti i Bjellorusisë Aleksandër Lukashenko tha se nëse ndonjë vend tjetër dëshiron të bashkohet me aleancën Rusi-Bjellorusi, ka “armë bërthamore për të gjithë”.

Kjo deklaratë vjen, pasi një jaavë më parë Rusia kaloi në planin për të vendosur armë bërthamore taktike në Bjellorusi. Kjo do të jetë hera e parë që Kremilini vendos armë të tilla jashtë Rusisë që nga rënia e Bashkimit Sovjetik në 1991.

Në një intervistë të transmetuar të dielën vonë mbrëma në televizionin shtetëror rus, Lukashenko, aleati më i vendosur i Presidentit Vladimir Putin në mesin e fqinjëve të Rusisë, tha se duhet “kuptuar strategjikisht” se Minsku dhe Moska kanë një mundësi unike për t’u bashkuar.

“Nëse dikush është i shqetësuar … është shumë e thjeshtë: bashkohuni me shtetin bashkues të Bjellorusisë dhe Rusisë. Kjo është e gjitha: do të ketë armë bërthamore për të gjithë”, tha ai.

Më shumë