Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
82 %
0.5kmh
0 %
Mar
28 °
Mër
28 °
Enj
28 °
Pre
27 °
Sht
28 °
E martë, 3 Tetor, 2023

Lajm i MIRË, rifillon eksporti i grurit nga tre porte në Ukrainë pas nënshkrimit të marrëveshjes me Rusinë

Lajme të ngjashëm

Ukraina konfirmoi këtë të mërkurë se filloi eksporti i grurit nga tre porte, ashtu  siç ishte parashikuar në marrëveshjen e nënshkruar mes Kievit dhe Moskës.

“Pas nënshkrimit të marrëveshjes nga Rusia për zhbllokimin të porteve të Ukrainës për eksportin e grurit, puna ka rifilluar në portet në Odesa, Chornomorsk dhe Pivdeny”, thuhet në një njoftim në shpërndarë në rrjetet sociale nga marina ukrainase.

Ndërkohë ministri turk i Mbrojtjes, Hulusi Akar, bëri me dije se në Stamboll është krijuar një grup pune që do të mbikëqyrë eksportin e drithërave ukrainase, pas marrëveshjes të cilësuar historike që u arrit edhe me pjesëmarrjen e OKB-së.

Theksojmë se Rusia dhe Ukraina nënshkruan marrëveshjen, të ndërmjetësuar nga Ankaraja dhe Kombet e Bashkuara, të premten e kaluar për të rihapur eksportet e grurit dhe plehrave që janë bllokuar nga lufta në Ukrainë, duke lehtësuar kështu një krizë ndërkombëtare ushqimore.

 

 

 

Më shumë