Tirana
light rain
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
88 %
0.5kmh
75 %
Die
25 °
Hën
25 °
Mar
30 °
Mër
31 °
Enj
29 °
E diel, 24 Shtator, 2023

Ky shtet merr vendimin drastik: Burg përjetë nesë deklarohesh homoseksual!

Lajme të ngjashëm

Personat që identifikohen si homoseksualë në Ugandë rrezikojnë të dënohen me burgim të përjetshëm. Ky vendim vjen pasi parlamenti miratoi një projektligj të ri kundër komunitetit LGBTQI+.

Projektligji përfshin gjithashtu ata që rekrutojnë, promovojnë dhe financojnë ‘aktivitete’ të të njëjtit seks, të cilat ligjvënësit thonë se bien ndesh me pikëpamjet dhe besimet e kombit fetar të Afrikës Lindore.

Një aktivist për të drejtat e njeriut tha se projektligji kishte shtuar frikën se mund të ketë më shumë shantazh dhe presion ndaj homoseksualëve.

“Ka shumë shantazhe. Njerëzit po marrin thirrje se “nëse nuk më jep para, do të raportoj se je homoseksual”, -tha ai

Më shumë