Tirana
few clouds
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
39 %
2.1kmh
20 %
Pre
27 °
Sht
29 °
Die
29 °
Hën
29 °
Mar
29 °
E premte, 29 Shtator, 2023

Kurti flet pas takimit me Vuçiç, fajëson Borell se hoqi dorë nga marrëveshja e propozuar nga vetë BE

Lajme të ngjashëm

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka dhënë një deklaratë të shkurtër për media pas takimit me presidentin serb Aleksandër Vuçiç, duke fajësuar kreun e diplomacisë së BE-së Joseph Borell, i cili ishte gjithashtu i pranishëm në takim.

Kurti tha se mosarritja e marrëveshjes me Serbinë, këtë të hënë, vjen si pasojë e heqjes dorë nga Borell, prej propozimit të bërë nga vetë Bashkimi Europian.

“Në propozimin që na kanë sjellë ne ka qenë edhe afati, marsi i vitit 2023. Ne po vijmë këtu për t’u marrë vesh për marrëveshje që arrihet para marsit. Borell hoqi dorë nga ky afat me keqardhje mund ta them, dhe nga propozimi i BE-së, po them me keqardhje sepse vetë e kanë propozuar marsin e vitit 2023 dhe gjithashtu propozimi është i BE-së”.

Kurti tregoi edhe se çfarë i tha Borell për propozimin gjatë takimin që pati me të në Paris.

“Kur u takuam në Paris, Borell tha se propozimi nuk është franko-gjerman, por i BE-së. Në rregull pra, por sot ai hoqi dorë nga propozimi i BE-së. Unë jam i gatshëm që të vij këtu, të zhvilloj takime, gjithmonë me strukturën dhe rendin e njëjtë. Marrëveshja finale dhe çështje aktuale edhe si puna e këtyre targave, por nuk bën njëra pa tjetrën”.

Më shumë