Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
94 %
1.5kmh
0 %
Pre
28 °
Sht
28 °
Die
29 °
Hën
29 °
Mar
29 °
E premte, 29 Shtator, 2023

Kumbaro përsërit veten për Komanin

Lajme të ngjashëm

Në një intervistë për  “Tonight” në Ora News, ministrja e Kulturës ka përsëritur edhe njëherë qëndrimin e saj dhe të qeverisë për ndërtimin e linjës së interkonjeksionit që do kalojë nga vendbanimi i Komanit.

Kumbaro tha se media ka transmetuar pjesërisht informacionet mbi këtë çështje duke theksuar për të disatën herë se asgjë nuk do t’i shkatërrohet këtij vendbanimi.

Ndërtimi i linjës së interkonjeksionit ka ngjallur shumë debate në Këshillin për Trashëgiminë Kulturore, i cili nuk ka marrë ende asnjë vendim.

Vendbanimi i Komanit filli i lidhjes që dëshmon se shqiptarët janë pasardhës të ilirëve, dhe pikërisht për këtë shumë arkeologë kanë kundërshtuar me forcë kalimin e linjës energjitike përmes tij. 

Më shumë