Tirana
scattered clouds
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
44 %
3.6kmh
40 %
Mar
29 °
Mër
30 °
Enj
29 °
Pre
29 °
Sht
30 °
E martë, 26 Shtator, 2023

Kulture & Art

“Forum Ilirida” tani edhe në Lubjanë

Shoqata kulturore, ekonomike dhe arsimore e shqiptarëve “Forum Ilirida”, e themeluar vetëm gjashtë muaj më parë, hapi sot zyrat e veta në qytetin e...

Vjen “Skëndërbeu i pagjumë”

Premiera e filmit dokumentar, “ Skëndërbeu i pagjumë” pritet të shfaqet të hënën e orës 12:00 në sallën e kinemasë të Arkivit Qëndror Shtetëror...

Rrëzimi i murit në Butrint, Autoritetet: 4 muaj për restaurimin

Që prej disa ditësh në rrjetet sociale po qarkullojnë disa foto të shkatërrimit të një pjese të murit rrethues të Parkut Kombëtar të Butrintit....

Eposi i Kreshnikëve në UNESCO?!

Rezultatet e një grupi ekspertësh, të ngritur pesë vite më parë për hulumtimin e “Eposit të Kreshnikëve”,  janë prezantuar tashmë në Institutin Albanologjik të...

“ Refleksione nga Shqipëria” në Kuvajt

Kështu quhet ekspozita e çelur  nga Ambasada Shqiptare në Kuvajt në bashkëpunim me Këshillin Kombëtar për Kulturën dhe Artet në Kuvajt si dhe Galerinë...

Vepra e dy artistëve shqiptarë prezantohet në galerinë e njohur të Londrës

Kryeministri Edi Rama së bashku me dy artistët Adrian Paci dhe Edi Hila kanë marrë pjesë në çeljen e ekspozitës shqiptare në galerinë e...

Sot, 547 vjetori i vdekjes së Skëndërbeut

Heroi ynë Kombëtar, Gjergj Kastriot Skëndërbeu , përkujtohet sot në  ditën e tij të vdekjes.Ai ka hyrë në histori  si një general i madh...

Dhuratë për “Charlie Hebdo”

Piktori shqiptar Helidon Haliti, i bën kolegëve të revistës “ Charlie Hebdo” një dhuratë në shenjë solidarizimi për sulmin terrorist qe ndodhi në Francë,...

Lajmet e fundit