Tirana
scattered clouds
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
44 %
3.6kmh
40 %
Mar
29 °
Mër
30 °
Enj
29 °
Pre
29 °
Sht
30 °
E martë, 26 Shtator, 2023

Kulture & Art

“Të martën në supermarket”, 4 ditë me radhë në Teatrin Eksperimental

ËSHTË SHUMË E DOBISHME QË LAURA NEZHA LUAN NJË MASHKULL TRANSGJINOR.AJO NUK SHTIRET DHE NA FTON TË KALOJMË SËBASHKU NJË KOHË TË MREKULLUESHME DUKE...

Ndahet nga jeta aktori dhe regjisori i mirënjohur Anastas Nika

Është ndarë nga jeta pas një sëmundje të rëndë aktori dhe regjisori i mirënjohur nga Saranda, Anastas Nika. Prej rreth një viti ai luftoi me...

Qyteti i Pejës nderon gjyshin e Rita Orës

Komuna e Pejës ka ndarë një mirënjohje për regjisorin e ndjerë Besim Sahatçiu. Sahatçiu ishte një nga regjisorët shqiptarë më të njohur në periudhën e...

Shuhet në Amerikë shkrimtari Naum Prifti, familjes i la amanet t’i sjellin hirin në Shqipëri

Naum Prifti, shkrimtar dhe një figurë e rëndësishme e letrave dhe kulturës shqiptare, është ndarë nga jeta në moshën 91 vjeçare. Lajmin e trishtë...

Ndahet nga jeta operatori i njohur i filmave shqiptarë

Ka ndërruar jetë në moshën 77 vjeçare operatori i filmave shqiptarë dhe dokumentareve, Pëllumb Kallfa. Ai ishte operator në shumë  filma shqiptarë, mes të cilëve...

Presidentja Vjosa Osmani dekoron Kadarenë me urdhrin “Hasan Prishtina”

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim shkrimtarin e mirënjohur Ismail Kadare, të cilin e ka dekoruar me urdhrin “Hasan...

Ben Blushi shpallet fitues i çmimit “Lumo Skëndo” me “41 Sekrete”

Gazetari, botuesi, politikani dhe publicisti i njohur Ben Blushi është shpallur fituesi i çmimit "Lumo Skëndo", shkruan newsbomb.al. Libri i tij i ri "41...

“Tingujt e kujtesës”, koncert memorial për 50-vjetorin e Revoltës së Spaçit

“Tingujt e kujtesës” një mbrëmje e veçantë, ku ndërthurej muzika dhe poezia me dëshmitë historike, sollën emocione të pazakonta mbrëmjen e 30 majit në...

Festivali Folklorik i Gjirokastrës rikthehet pas 8 vitesh, artistë shqiptarë, nga trevat dhe arbëreshët e Italisë bëhen bashkë në qytetin e gurtë

Festivali Folklorik Kombëtar i Gjirokastrës do të rikthehet në qytetin e gurtë pas 8 vitesh mungesë. Një ngjarje e rëndësishme e trashëgimisë kulturore që...

Akademia e Studimeve Albanologjike, profesorët e huaj të shqetësuar: Tronditëse! Dëm i pariparueshëm për kërkimin shqiptar

Pedagogë dhe profesorë të huaj shprehin shqetësim në lidhje me zhvillimet në Shqipëri, për mbylljen e Akademisë së Studimeve Albanologjike. Ata e konsiderojnë tronditës...

Lajmet e fundit