Tirana
clear sky
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
49 %
4.6kmh
0 %
Die
21 °
Hën
29 °
Mar
28 °
Mër
28 °
Enj
29 °
E diel, 1 Tetor, 2023

Kulture & Art

Shkrimtarit Ismail Kadare i jepet nënshtetasia e Republikës së Kosovës

Presidentja Vjosa Osmani ka nënshkruar sot dekretin me të cilin shkrimtarit të njohur, Ismail Kadare, i jepet nënshtetësia e Republikës së Kosovës. Sipas saj, dhënia...

Festivali Ndërkombëtar i të rinjve në Parma, Kushi: Krenar për nxënësit tanë që promovojnë kulturën shqiptare në Itali

Nxënësit e Shkollës së Baletit dhe Liceu Artistik "Jordan Misja" po marrin pjesë në disa shfaqje në Festivalin Ndërkombëtar të të Rinjve në  Parma...

FOTOLAJM/ “Kafshatë që s’kapërdihet asht or vlla mjerimi”, Libraria e Vjetër e Migjenit në kushte të mjerueshme

“Përditë shoh qartë e ma qartë dhe vuej thellë e ma thellë”, e kush tjetër veç Migjenit mund të ishte kaq lirik në shkrimet...

Festivali i Butrintit dhe Bienalja e Durrësit ndërpriten pas 19 vitesh! Kabo: Kush ka frikë nga arti?!

Festivali Veror i Butrintit do duhet të ishte në këtë periudhë duke zhvilluar edicionin e tij të 19-të, por drejtuesit kanë njoftuar ndërprerjen e...

Shuhet në moshën 94 vjeçare romancieri çek Milan Kundera

Milan Kundera, autori i "Lehtësia e padurueshme e qenies", romanet e errëta provokuese të të cilit gërmuan në enigmën e gjendjes njerëzore, ka ndërruar...

Shuhet në moshën 70-vjeçare skulptori i njohur Agim Rada

Ka ndërruar jetë në moshën 70 -vjeçare skulptori i njohur Agim Rada. Ai ishte shtruar në spital prej dy ditësh pasi prej kohësh vuante...

Thirrja e dytë për Bonusin e Rijetësimit, përzgjidhen 57 fituesit

57 aplikantë janë përzgjedhur nga thirrja e dytë për Bonusin e Rijetësimit. Kjo është një nismë e qeverisë shqiptare që synon restaurimin dhe rijetësimin...

Vlerësohet ndërkombëtarisht libri për Nënë Terezën nga profesori shqiptar i Universitetit të Birmingamit

Libri i ri i një eksperti të Universitetit të Birminghamit mbi Nënë Terezën ka fituar Çmimin e Ekselencës në Botime të Shoqatës së Botuesve...

A është kjo një pica 2,000 vjeçare e pikturuar në muret e Pompeit antik?

Një afresk i natyrës së qetë, i zbuluar së fundmi në muret e një banese antike në qytetin arkeologjik të Pompeit në Itali, ka...

U zbulua gjatë rikonstruksionit të pallatit, mozaiku i Durrësit do zhvendoset në muze

Mozaiku i Meandrit, i zbuluar kohë më parë në gjendje tepër të mirë në qytetin e Durrësit, do të zhvendoset në muzeun arkeologjik të...

Lajmet e fundit