Tirana
clear sky
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
47 %
2.6kmh
0 %
Sht
25 °
Die
29 °
Hën
29 °
Mar
29 °
Mër
27 °
E shtunë, 30 Shtator, 2023

Kryeministri japonez shkarkon nga detyra djalin e tij për sjellje të papërshtatshme

Lajme të ngjashëm

Kryeministri japonez Fumio Kishida tha sot se do të largonte djalin e tij nga posti i këshilltarit për shkak të “sjelljes së papërshtatshme” në rezidencën zyrtare.

Vendimi vjen pas një shkrimi, ku thuhej se Sotaro Kishida kishte ftuar miqtë në rezidencën zyrtare të kreut të qeverisë për një festë vitin e kaluar, ku në foto disa janë të shtrirë në një shkallë me tapet të kuq.

“Sjellja e tij vitin e kaluar në publik ishte e papërshtatshme për një këshilltar politik dhe ne kemi vendosur ta zëvendësojmë atë”, u tha gazetarëve Fumio Kishida, duke sqaruar se djali i tij do të largohej më 1 qershor.

Zbulimet e turpëruan Kishidën, popullariteti i të cilit ishte rritur nga samiti i fundit i G7 në Hiroshima.

Kryeministri ishte përballur tashmë me kritika për qëndrimin e djalit të tij, i cili përdorte makina zyrtare gjatë udhëtimeve në Evropë.

Më shumë