Tirana
clear sky
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
47 %
2.6kmh
0 %
Sht
25 °
Die
29 °
Hën
29 °
Mar
29 °
Mër
27 °
E shtunë, 30 Shtator, 2023

Krifca: Shqipëria, vendi i parë në Mesdhe që plotëson kuotën e peshkimit të tonit

Lajme të ngjashëm

Ministrja E bujqësisë dhe Zhbillimit Rural, Frida Krifca, bëri me dije se Shqipëria është vendi i parë në Mesdhe i cili plotëson kuotën e peshkimit të peshkut ton për vitin 2023.

Ajo tha se ky rezultat është tejet pozitiv më sektorin e peshkimit dhe është krenarë që sheh këto shifra.

“Kemi informuar autoritetet e ICCAT se e gjithë sasia vjetore prej 264 tonë, kuota maksimale për vendin tonë, është realizuar nga anijet dhe peshkatarët shqiptarë. Krenare të shoh rezultate pozitive për peshkimin i cili është një ndër sektorët shqiptarë më të suksesshëm të dhjetë viteve të fundit”, u shpreh ajo.

Më shumë