Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
94 %
1.5kmh
0 %
Pre
28 °
Sht
28 °
Die
29 °
Hën
29 °
Mar
29 °
E premte, 29 Shtator, 2023

Kosova i dorëzon “kokëulur” Maqedonisë, ish-ushtarin e UÇK-së

Lajme të ngjashëm

I dënuar me burgim të përjetshëm për vrasjen e një anëtari të policisë “Alfa”. Almir Drlanjin i dorëzohet autoriteteve maqedonase nga autoritet Kosovare, pas arrestimit të tij në Ferizaj në 2012.

Almir Drlanjin nga gjykata maqedonase është i dyshuar për krime të rënda dhe se policia maqedonase e cilëson si një nga kriminelët më të rrezikshëm e vendit, dhe Kosova e dorëzon “kokëulur” ish ushtarin.

Sipas maqedonasve, në 26 nëntor të vitit 2008, tre shqiptarët nga Shkupi dhe Kumanova, ish-pjesëtarë të UÇK-së u dënuan me burgim të përjetshëm, pasi u shpallën fajtorë për vrasjen e një pjesëtari të njësitit policor “Alfa” në Shkup.

Rexhail Qerimi (41 vjeç) nga fshati Opajë i Kumanovës, Agim Islami (27 vjeç) nga fshati Rashçe të Shkupit, dhe Almir Drlanjin (31 vjeç) nga Shkupi më 30 prill 2010 u dënuan me burgim të përjetshëm, ndërsa Ramadan Shaqiri, i akuzuari i katërt për dhënien e ndihmës është akuzuar me gjashtë vite burg.

Më shumë