Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
82 %
0.5kmh
0 %
Mar
28 °
Mër
28 °
Enj
28 °
Pre
27 °
Sht
28 °
E martë, 3 Tetor, 2023

Kina në ndjekje të Rusisë, miraton vaksinën kundër COVID-19

Lajme të ngjashëm

Kina ka miratuar vaksinën e parë të tyre kundër koronavirusit.

Vaksina do të quhet Ad5-nCoV, e zhvilluar nga ”CanSino Biologics” në bashkëpunim me Institutin Bioteknologjik të Akademisë së Shkencave Mjekësore Ushtarake.

”Hapet drita jeshile për prodhimin e mundshëm masiv në rast të kthimit të pandemisë”, shpjegoi Administrata Kombëtare e Pronës Intelektuale të Kinës, e cituar nga rrjeti shtetëror CCTV.

”Miratimi është marrë që më 11 gusht, por tani pritet konfirmim i mëtejshëm i efikasitetit dhe sigurisë së produktit të zhvilluar”, tha grupi nga Tianjini në një deklaratë, titujt e të cilit kanë shënuar rritje të konsiderueshme në tregun e aksioneve.

Kujtojmë që vetëm disa ditë më parë Presidenti rus Putin deklaroi që rusia kishte zhvilluar vaksinën e parë kundër COVID-19, madje edhe vajza e tij e kishte provuar, por deklaratat e tij u pritën me skepticizëm nga shtetet e tjera.

Më shumë