Tirana
clear sky
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
82 %
1.5kmh
0 %
Sht
34 °
Die
25 °
Hën
27 °
Mar
32 °
Mër
29 °
E shtunë, 23 Shtator, 2023

Këshilli Evropian publikon listën, nga sot hiqen kufizimet e udhëtimeve drejt BE, në listë edhe Shqipëria

Lajme të ngjashëm

Këshilli Evropian ka publikuar listën e vendeve për të cilat do të hiqen kufizimet anti-Covid për të udhëtuar, ku mes tyre është edhe Shqipëria.

Që nga sot, 18 qershor, shtetet anëtare do të heqin kufizimet edhe për udhëtimet e qytetarëve shqiptarë.

Pas një rishikimi nën rekomandimin për heqjen graduale të kufizimeve të përkohshme të Covid për udhëtimet jo-thelbësore në Bashkimi Evropian, KE azhurnoi listën e vendeve për të cilat do të hiqen kufizimet e udhëtimeve.

Siç thuhet dhe në rekomandimet e Këshillit, kjo listë do të vazhdojë të rishikohet çdo dy javë.

Bazuar në kriteret dhe kushtet e përcaktuara që nga 18 qershori  vendet anëtare duhet të heqin gradualisht kufizimet e udhëtimit për banorët e vendeve të treta: Shqipëria, Australi, Izraeli, Japonia, Liban, Zelanda e Re, Republika e Maqedonisë së Veriut, Ruanda, Serbia, Singapori, Korea e jugut, Tajlandë, Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Kina, subjekt i konfirmimit të reciprocitetit

Më shumë