Tirana
light rain
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
88 %
0.5kmh
75 %
Die
25 °
Hën
25 °
Mar
30 °
Mër
31 °
Enj
29 °
E diel, 24 Shtator, 2023

“Kalë lufte”, Rally Albania prezanton motorin e veçantë të “Maestros” që merr pjesë në këtë garë

Lajme të ngjashëm

Edicioni i 19-të i Rally Albania ka startuar edhe për këtë vit. I pari dhe i vetmi kompeticion internacional i Motorsportit në Shqipëri. Gara ka startuar në Velipojë dhe të nesërmen 150 garuesit duhet të shkonin brenda ditës në Voskopojë.

Gjithsesi, 390 km e para shkatërruese janë superuar me sukses nga shumica prej skuadrave. Dita e dytë ishte sërish një test i fortë prej 330 km që përfunduan në Vlorë.

Shumica e garuesve me motor janë të huaj. Pjesë e kësaj gare është edhe “Maestro”, Alessio Corradini. Ai ka një ndër motorët më të veçantë që kanë qenë pjesë e “Rally Albania”. Corradini i ka bërë disa modifikime motorit duke i dhënë edhe më shumë jetë motomjetit të tij.

“Prej 19 vitesh kemi parë shumë biçikleta në Rally Albania, por “Maestro” ynë Alessio Corradini ka një të veçantë. Është një aventurë KTM 950 e vitit 2004. Korniza ka 650.000 km. Motori i parë zgjati 254.000 km. 200.000 e dyta. Tre të tjerët u thyen në ujë, duke kaluar lumenj. Tani ka një motor 990 cc por Alessio ka mbajtur karburatorët dhe ka thjeshtuar sistemin elektrik të instalimit. Tanku i madh ka qenë atje për 15 vjet. Dyshimet janë vendosur për stilin dhe peshën e tij të kalërimit.

Ne e duam këtë biçikletë legjendare, na përfaqëson. Ne e quajmë KALË LUFTE ose CAVALLO DI BATAGLIA siç i pëlqen vetë pronarit ta quajë” thuhet në postimin e Rally Albania për motomjetin e veçantë të Corradinit.

Më shumë