Tirana
broken clouds
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
88 %
1kmh
75 %
Pre
28 °
Sht
28 °
Die
29 °
Hën
29 °
Mar
27 °
E premte, 29 Shtator, 2023

Jahjaga dhe Mustafa dënojnë dhunën e përdorur në protesta

Lajme të ngjashëm

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga dhe qeveria e kryeministrit, Isa Mustafa kanë dënuar dhunën e përdorur në protestën e organizuar sot nga Lëvizja Vetëvendosje.

Presidenca dhe qeveria kanë kërkuar qetësimin e situatës dhe ndalimin e përplasjes me policinë e Kosovës. Dy institucionet kanë kërkuar distancimin e faktorit politik nga dhuna, si ftojnë qytetarët e Republikës së Kosovës ptë tregojnë pjekuri dhe maturi politike.

Protesta e cila është aktuliasht duke u zhvilluar, erdhi si pasojë e skadimit të afatit të vendosur nga Vetëvendosje për qeverinë e Kosovës, ku kërkohej shkakrimi i ministrit Aleksandar Jabllanovic.

Më shumë