Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
94 %
1.5kmh
0 %
Pre
28 °
Sht
28 °
Die
29 °
Hën
29 °
Mar
29 °
E premte, 29 Shtator, 2023

Itali, dështon zgjedhja e presidentit në raundin e parë

Lajme të ngjashëm

Mattarellas, nuk arriti të marrë 2/3 e votave në raundin e pare të votimeve në Parlamentin Italian.

Në tre votimet e para duhen votat e dy të tretës së Parlamentit, ndërsa nga vota e katërt e tutje mjafton shumica aboslute, praktikisht 505 vota.

Ish-presidenti Napoletano, dha dorëheqjen për arsye moshore.

Ai është plot 80 vjeç dhe është zgjedhur dy herë president i Italisë

Më shumë