Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
94 %
1.5kmh
0 %
Pre
28 °
Sht
28 °
Die
29 °
Hën
29 °
Mar
29 °
E premte, 29 Shtator, 2023

ISIS sulmon qytetin naftë-prodhues Kirkuk

Lajme të ngjashëm

 

Militantët e ISIS kanë tashmë nën kontroll Maktab Khalid, një krahinë fare pranë qytetit të Kirkukut. Raportohet se po ndodh një përleshje e rëndë me trupat e Peshmerga që ndodhen në qytetin e Kirkukut dhe janë të angazhuara për mbrojtjen e tij.

 

Sipas burimeve ndër të vrarët është edhe operativi më i lartë i brigadës ushtarake Peshmerga Gjenerali Shirko Fateh.

Një grup tjetër i ISIS ka sulmuar në të njëjrën kohë një hotel të braktisur në Kirkuk, i cili përdorej si selia e policisë locale. Mendohet se ISIS e ka blinduar hotelin duke vendosur armatime të rënda si dhe snajpera në taracën e tij.

Më shumë