Tirana
clear sky
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
88 %
1kmh
0 %
Enj
29 °
Pre
28 °
Sht
29 °
Die
29 °
Hën
30 °
E enjte, 28 Shtator, 2023

Ish-zv.kryeministri rus plagoset nga bombardimet ukrainase në Donetsk

Lajme të ngjashëm

Një ish-zëvendëskryeministër rus është plagosur nga bombardimet ukrainase që goditën një hotel në një zonë të kontrolluar nga Rusia në Ukrainën lindore.

Dmitry Rogozin, i cili dikur drejtonte gjithashtu agjencinë hapësinore, tha se ishte goditur mbi shpatull.

Mediet e huaja raportojnë se një tjetër person thuhet se është vrarë në sulmin në periferi të qytetit Donetsk. Vitaly Khotsenko, i cili kryeson Republikën Popullore të Donetskut, përfaqësues i Rusisë, thuhet gjithashtu se u plagos.

Rogozin është i njohur gjerësisht për retorikën e tij anti-perëndimore dhe mbështetjen e tij për pushtimin rus të Ukrainës. Ai u zëvendësua si shefi i agjencisë hapësinore Roscosmos në verë, pas sugjerimeve se Kremlini do t’i jepte atij një rol kyç në zonat e pushtuara nga Rusia në Ukrainën lindore.

Në vend të kësaj, ai duket se drejton një njësi vullnetare të quajtur “Ujqërit e Carit” që ofron mbështetje për forcat e Rusisë në lindje.

Më shumë