Tirana
clear sky
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
47 %
2.6kmh
0 %
Sht
25 °
Die
29 °
Hën
29 °
Mar
29 °
Mër
27 °
E shtunë, 30 Shtator, 2023

I shitën dronë Rusisë, Ukraina sanksionon Iranin

Lajme të ngjashëm

Parlamenti i Kievit ka miratuar këtë të hënë një paketë sanksionesh ndaj aleatit të Rusisë, Iranit.

Paketa u miratua një ditë pasi Ukraina tha se Rusia përdori dronë iranian “Shahed” në sulmin në kryeqytet, shkruanjnë mediet ukraianse.

Kjo paketë përfshin ndalimin e mallrave ushtarake që mund të përdoren më shumë se një herë dhe me pezullimin e detyrimeve financiare në favor të qytetarëve iranianë.

“Rezoluta sinkronizon sanksionet e Ukrainës me veprimet e të gjithë botës së qytetëruar në rrugën drejt izolimit të plotë të Iranit”, shkroi një parlamentar ukrainas.

Ndërkohë që presidenti Volodymyr Zelensky iu drejtua drejtpërdrejt Iranit duke i pyetur: “Pse dëshironi të jeni bashkëpunëtorë në terrorin rus?“

Teherani është kundërpërgjigjur duke thënë se kjo ishte një përpjekje e Zelenskyt për të fituar mbështetjen ushtarake dhe financiare të Perëndimit.

Më shumë