Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
82 %
1kmh
0 %
Pre
24 °
Sht
34 °
Die
26 °
Hën
29 °
Mar
32 °
E shtunë, 23 Shtator, 2023

Humbi thellë në zgjedhjet e 14 majit, Berisha “gjen zgjidhjen”: Votimi të bëhet i detyrueshëm!

Lajme të ngjashëm

Ish-kryeministri Sali Berisha propozon që votimi të bëhet me detyrim. Ai thotë se vendosja e një ligji për ta bërë të detyrueshëm votimin do të ishte një mundësi sipas tij për të ndaluar fenomenin e blerjes së votës.

Gjatë një bashkëbisedimi me qytetarët në rrjetet sociale, Berisha solli shembujt e Greqisë dhe të Australisë, vende të cilat e kanë votimin të detyrueshëm.

“Votim i detyrueshëm, se shmang blerjen e votës, se njëra anë është merr këto para dhe mos dil në votim dhe një tjetër merr këto para dhe voto për mua.

Nëse vihet votim me detyrim, siç e ka Greqia dhe Australia, Rama nuk e pranon se e quan kinezeri Kodin Zgjedhor dhe pranon standarde që i lejon atij të manipulojë dhe kontrollojë votën e shqiptarëve”, tha Berisha.

Më shumë