Tirana
scattered clouds
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
50 %
0.5kmh
40 %
Sht
34 °
Die
24 °
Hën
25 °
Mar
29 °
Mër
30 °
E shtunë, 23 Shtator, 2023

Helmimi masiv në Krujë, del përgjigja e ISHP-së: Ka prezencë të bakterit Enterokokus në vetëm një pikë të ujësjellësit

Lajme të ngjashëm

Instituti i Shëndetit Publik ka dalë me nëj përgjigje zyratre përsa i përket helmimit masiv në Krujë, ku mbi 600 qytetarë morën trajtim në spital për shkak se u helmuan nga uji.

Nëndrejtori i ISJP, Dritan Ulqinaku, në një prononcim për mediat u shpreh se është konstatuar prezencë e bakterit “enterokokus” në një pikë të ujësjellësit, që mendohet se ka sjellë edhe këtë shqetësim.

“Nga analizat e marra nga ISHP ka rezultuar që në një pikë të vetme të ujësjellësit ka rezultuar bakteri Enterokokus. Situata sot që ne flasim është shumë e qetë, pothuajse ka mbaruar çdo shqetësim në urgjencën dhe në spitalin e Krujës. Mendojmë se është një epidemi e shkaktuar nga uji, pas ndotjes së ujërave sipërfaqësor”, tha Ulqinaku.

Ka përgjegjës?

Ulqinaku: Është një epidemi hidrike dhe besoj se përgjegjësia bie mbi ujësjellësin e Krujës, duhet të kishte reaguar në kohë që me turbullirën e parë që është shkaktuar

Më shumë