Tirana
clear sky
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
49 %
4.6kmh
0 %
Die
21 °
Hën
29 °
Mar
28 °
Mër
28 °
Enj
29 °
E diel, 1 Tetor, 2023

Hakerat sulmojnë Gjykatën e Hagës

Lajme të ngjashëm

Raportime të shumta në medie thonë se Gjykata Ndërkombëtare Penale në Hagë është hakeruar këtë të martë.

ICC  tha të martën se zbuloi “veprimtari anormale që prek sistemet e saj të informacionit” javën e kaluar dhe mori masa urgjente për t’u përgjigjur. Ajo nuk dha detaje mbi atë që e quajti “incident të sigurisë kibernetike”.

Zëdhënësi i gjykatës, Fadi El Abdallah tha në një deklaratë me shkrim se “përgjigjja dhe masat shtesë të sigurisë tani janë në vazhdim” me ndihmën e autoriteteve në Holandë, ku ndodhet gjykata.

“Duke parë përpara, Gjykata do të ndërtohet mbi punën ekzistuese që po zhvillohet aktualisht për të forcuar kuadrin e saj të sigurisë kibernetike, duke përfshirë përshpejtimin e përdorimit të teknologjisë cloud”, shtoi deklarata e tij.

Gjykata nuk pranoi të hyjë në ndonjë detaj në lidhje me incidentin, por tha se ndërsa “vazhdon të analizojë dhe zbusë ndikimin e këtij incidenti, prioritet i është dhënë gjithashtu sigurimit që puna thelbësore e Gjykatës të vazhdojë”.

Gjykata ka një sërë hetimesh të profilit të lartë dhe hetime paraprake që po zhvillohen në vende anembanë botës dhe në të kaluarën ka qenë objektiv i spiunazhit.

Vitin e kaluar, një agjenci e inteligjencës holandeze tha se kishte penguar një përpjekje të sofistikuar nga një spiun rus duke përdorur një identitet të rremë brazilian për të punuar si praktikant në gjykatë, e cila po heton akuzat për krime lufte ruse në Ukrainë dhe ka lëshuar një urdhër arresti për krime lufte . për presidentin Vladimir Putin, duke e akuzuar për përgjegjësi personale për rrëmbimet e fëmijëve nga Ukraina.

Në një përgjigje me shkrim ndaj një kërkese për koment, Ministria e Jashtme holandeze tha: “Çdo veprimtari dashakeqe që minon sigurinë kibernetike të Gjykatës ose ndërhyn në aftësinë e saj për të përmbushur mandatin e saj në një mënyrë të sigurt dhe të sigurtë, është një shqetësim i madh për ne. Holanda do të vazhdojë të ndihmojë ICC-në në adresimin e incidentit.”

Më shumë