Tirana
clear sky
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
47 %
2.6kmh
0 %
Sht
25 °
Die
29 °
Hën
29 °
Mar
29 °
Mër
27 °
E shtunë, 30 Shtator, 2023

Gjykata e Apelit lë në fuqi dënimin me 16 vite burg të Elsi Levendit, vrau menaxherin e njohur të VIP-ave në Tiranë

Lajme të ngjashëm

Elsi Levendi, i akuzuar për vrasjen e menaxherit të VIP-ave Jurgen Kurti, ëhstë dënuar me 16 vite burg. Ky dënim është dhënë më parë dhe nga Shkalla e Parë por ishte ankimuar, ndaj sot, në përfundim të shqyrtimit të dosjes është vendosur lënia në fuqi.

Menaxheri i njohur i vipave u qëllua me breshëri plumbash mbrëmjen e 18 marsit 2019, në prag të shtëpisë së tij në zonën e Sheshit Wilson.

Ekzekutori dhe i dënuari me 16 vite burg për këtë vrasje, shtetasi Elsi Levendi, ka lindur në Athinë/Greqi dhe banues në Tiranë. Në atë kohë 21 vjeç, sipas togave të zeza, ky shtetas në bashkëpunim me Alesio Berberin, Olsi Qalliaj dhe Klodian Banen kanë kryer vrasjen e Jurgen Kurtit.

Fillimisht Alesio Berberi akuzohej nga Prokuroria për “Mbajtje pa leje të armëve”, Olsi Qalliaj për “Moskallëzim krimi” dhe Klodian Bane për “Përkrahje të autorëve të krimit”.

Jurgen Kurti
Viktima Jurgen Kurti

Mirëpo, Gjykata e Shkallës së Parë Tiranë i rrëzoi këto akuza një vit më parë dhe çështja në ngarkim të tre shokëve/bashkëpunëtorëve të Elsi Levendit u pushua. Familjarët e menaxherit të vipave nuk kanë rënë dakord dhe pas ankimimit të tyre, gjyqtarja Alma Ahmeti ka urdhërua Prokurorinë e Tiranës të riçelë hetimet.

Gjykatës së Apelit në Tiranë i është drejtuar një vit më parë dhe autori i dënuar. Sot 24 vjeç, Elsi Levendi kërkoi prishjen e vendimit të togave të zeza që e kanë dënuar me 16 vite burg.

Kërkesa e tij nuk është pranuar dhe Gjykata e Apelit të Juridiksionit të Përgjithshëm ka lënë në fuqi dënimin me 16 vite burg. Megjithatë, Elsi Levendi do të përfitojë ulje dënimi për shkak se ka pranuar gjykimin e shkurtuar dhe do të vuajë 10 vite e 8 muaj burg.

Më shumë