Tirana
clear sky
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
88 %
1kmh
0 %
Enj
29 °
Pre
28 °
Sht
29 °
Die
29 °
Hën
30 °
E enjte, 28 Shtator, 2023

Gjirokastra “pushtohet” nga turistët e huaj, Rama: Gjallëria e njerëzve tregon rilindjen e kësaj perle botërore

Lajme të ngjashëm

Gjirokastra vijon të mbetetet një nga qytetet më të preferuara për t’u vizituar nga turistët e huaj.

Të shumtë duket të kenë qenë vizitorët e qytetit të gurtë edhe këtë vit, siç tregon kjo video e shpërndarë nga kryeministri Edi Rama.

Ai thotë se transformimi i shpejtë dhe shumëplanësh i qytetit, solli rilindjen e “perlës botërore”.

“Gjallëria e njerëzve dhe gjuhët e shumta që dëgjon të fliten nëpër kalldrëmet e Gjirokastrës s’dëshmojnë tjetër gjë veçse rilindjen e kësaj perle botërore, me një transformim të shpejtë e shumëplanësh, që ka surprizuar edhe pushuesit e huaj të rikthyer pas disa vitesh në qytetin e gurtë, të cilët nuk ngurrojnë ta quajnë si më të bukurin në Shqipëri”, shkruan kryeministri Rama në rrjetet sociale.

Video:

 

Më shumë