Tirana
scattered clouds
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
39 %
3.1kmh
40 %
Mër
25 °
Enj
29 °
Pre
28 °
Sht
29 °
Die
29 °
E mërkurë, 27 Shtator, 2023

Gjendet 500 kg kokainë në një kamion në Zvicër, droga ishte fshehur brenda qeseve me kafe “Nespresso”

Lajme të ngjashëm

Policia zvicerane thotë se ka sekuestruar 500 kg kokainë nga një ngarkesë kafeje që ishte dërguar në një fabrikë “Nespresso”.

Punëtorët në fabrikën në Romont njoftuan autoritetet pasi gjetën pluhur të bardhë në thasë me kokrra kafeje. Policia më vonë gjeti më shumë drogë në pesë kontejnerë transporti.

Një deklaratë e Nespresso tha se prodhimi i kapsulave të kafesë në fabrikë nuk ishte kontaminuar nga droga.

“Ne duam të sigurojmë konsumatorët se të gjitha produktet tona janë të sigurta për t’u konsumuar,” tha kompania e kafesë.

Kokaina e sekuestruar ishte 80% e pastër dhe kishte një vlerë të vlerësuar në rrugë prej afro 50 milionë euro (53 milionë dollarë; 43 milionë funte).

“Është padyshim një kapje e madhe për kantonin e Friburgut, mund të thuhet një kapje e jashtëzakonshme,” tha Marc Andrey, kreu i sigurisë për rajonin.

Sipas policisë, kokaina ka qenë e destinuar për tregun evropian, ndërsa dyshohet se kokaina vjen nga Brazili.

Më shumë