Tirana
light rain
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
83 %
1kmh
40 %
Die
20 °
Hën
28 °
Mar
31 °
Mër
31 °
Enj
30 °
E diel, 24 Shtator, 2023

Gazetarja plas “bombën”: Loja në Elbasan për kontrollin e heroinës afgane. Ja banda që sundon qytetin me lidhje të forta politike

Lajme të ngjashëm

Gazetarja Klodiana Lala ka hedhur dritë mbi atë çka po ndodh në Elbasan, nisur nga një incident i ndodhur disa ditë më parë gjatë një aksioni të piolicisë për kontrollin e makinave luksoze.

Gazetarja Lala ka deklaruar në emisionin “Opinion” se operacioni në Elbasan është organizuar jo spontanisht por për kapjen e sasive të heroinës me origjinë afgane.

Sipas Lalës qyteti i Elbasanit është sunduar nga dy banda ndër vite, ndërsa sot është një bandë e vetme që sundon qytetin dhe ka lidhje të forta me politikën.

Deklarata e Klodiana Lalës:

Ka qenë një operacion i kamufluar. Policia kishte shkuar për të sekuestraur një sasi heroine. Elbasani është bërë qendër e fuqishme e heroinës me origjinë afgane që futet përmes Kapshticës.

Policia është e pafuqishme për ta goditur pasi siç flitet edhe për mbështetjen politike dhe fuqinë financiare që ka krimi aty.

Një zyrtar i lartë i policisë që kapi me armë një anëtar të kësaj bande kur ishte ministër Tahiri, si fillim u shpërblye me një transferim në Korçë dhe pastaj e larguan fare nga policia.

Elbasani po kontrollohet nga dy banda të mëdhaja. Banda aktuale që policia ka në fokus është një bandë që po kontrollon të gjithë qytetin, jo vetëm drogën por edhe koncesionet dhe çdo gjë tjetër.

Policia për sy e faqe po tenton ta shesë këtë si një reagim të fshehtë ndaj një sulmi. Por besoj se policia e ka lënë të lirë qëllimisht personin në fjalë pasi është një personazh me bekgraund kriminal dhe me lidhje të forta politike.

E gjithë loja bëhet për kontrollin e trafikut të heroinës. Besoj se policia nuk ka për qëllim ta zbardhë se kjo bandë ka mbështetje të madhe politike. Vetëm një muaj më parë është rrahur nga kjo bandë, shefi i krimeve të Elbasanit, dhe e dinë të gjthë kush e ka rrahur por policia e ka fshehur.

Më shumë