Tirana
clear sky
30.5 ° C
30.5 °
30.5 °
33 %
3.1kmh
0 %
Enj
29 °
Pre
28 °
Sht
29 °
Die
29 °
Hën
29 °
E enjte, 28 Shtator, 2023

Frikë nga kërcënimet, grupi i ndihmës izraelite largohet nga Turqia pas 6 ditësh

Lajme të ngjashëm

Grupi izraelit i kërkim-shpëtimit United Hatzalah ka lajmëruar se po largohet nga Turqia pas gjashtë ditës në terren për shkak të një përplasje që ka kërcënuar sigurinë e tyre.

Shefi ekzekutiv Eli Pollack dhe nënkryetari i operacioneve Dov Maisel, thanë në një deklaratë se ata kishin marrë informacione për një kërcënim konkret dhe të menjëhershëm ndaj delegacionit izraelit dhe duhet të vendosnin sigurinë e personelit në radhë të parë”.

“Ne e dinim se kishte një nivel të caktuar rreziku në dërgimin e ekipit tonë në këtë zonë të Turqisë, e cila është afër kufirit sirian, por ne morëm hapat e nevojshëm për të zbutur kërcënimin për hir të misionit tonë të shpëtimit,” tha Maisel.

Vendimi erdhi pas një vlerësimi të përbashkët të situatës me krerët e Komandës së Frontit të Brendshëm të Forcave të Izraelit dhe Njësive të Kërkimit dhe Shpëtimit që u zhvillua të shtunën.

Për shkak të shpejtësisë së nisjes së grupit dhe mungesës së avionëve të disponueshëm, Miriam Adelson, e veja e megadonorit të ndjerë republikan amerikan Sheldon Adelson, dhuroi avionin e saj privat për të fluturuar ekipin në Izrael të dielën.

“Ne jemi jashtëzakonisht krenarë për atë që ekipi ynë ka arritur në vetëm pak ditë, duke ndihmuar në shpëtimin e 15 individëve në bashkëpunim me Komandën e Frontit të Brendshëm të IDF, njësitë e Kërkimit dhe Shpëtimit të Izraelit, forcat lokale të shpëtimit dhe Kryqin e Kuq Turk.” tha Maisel.

Më shumë