Tirana
scattered clouds
23.5 ° C
23.5 °
23.5 °
57 %
0kmh
40 %
Mar
30 °
Mër
30 °
Enj
30 °
Pre
29 °
Sht
29 °
E martë, 26 Shtator, 2023

“Flama” e Enkel Demit botohet edhe në Serbi

Lajme të ngjashëm

Romani “Flama” i gazetarit dhe publicistit Enkel Demi, i publikuar nën emrin Tom Kuka, është botuar dhe në Serbi. Për të gjithë lexuesit e autorit atje, tashmë libri është shtypur dhe botuar në gjuhën serbe.

Dy vite më parë, Enkel Demi arriti të rrëmbente Çmimin Evropian të Letërsisë 2021 për Shqipërinë, me këtë libër.

Ai nuk është krijimi i parë i autorit, që na shfaqet me emrin Tom Kuka, por koha kur është shkruar e shton dhe më tepër veçantinë. “Flama” është shkruar gjatë muajve të karantinës, ku shqiptarët u izoluan në shtëpi ashtu si gjithë popujt e tjerë të botës.

"Flama" e botuar ne gjuhen serbe
“Flama” e botuar ne gjuhen serbe

Tirana e një shekulli më parë është skenografia e krimit të gjëmës së mëkatit që sjell Tom Kuka me “Flamën”, e cila shuan njerëzinë. Një polic, një varrmihës dhe një mjek janë subjektet kryesore që përballen jo thjesht me flamën që ka rënë në qytet, por edhe me një përbindësh.

Në këtë libër vihet re një Shqipëri e ngjashme me atë të “Hide në kalldrëm”, romani i parë i botuar prej tij. Disa personazhe sërish sillen rreth një krimi të pazbuluar, në një botë ku magjikja dhe realja shkrijnë kufijtë me njëra-tjetrën.

Më shumë