Tirana
clear sky
23.5 ° C
23.5 °
23.5 °
64 %
2.6kmh
0 %
Pre
25 °
Sht
34 °
Die
26 °
Hën
29 °
Mar
32 °
E premte, 22 Shtator, 2023

Festa e Pavarësisë, mediat serbe: Shqiptarët provokuan Beogradin

Lajme të ngjashëm

“Në ndërtesat shtetërore dhe në shtëpitë private në komunat e Preshevës dhe të Bujanocit, më 28 Nëntor, po valvitet flamuri i Shqipërisë”, kështu nis artikulli i të përditshmes serbe “Blic”.

Në brendësi të gazetës thuhet se edhe pse është ndaluar me ligj, flamuri i Shqipërisë valëvitet në Preshevë dhe Bujanoc.

Sakaq, artikulli nis me një histori të shkurtër për 28 Nëntorin, festës më të rëndësishme për shqiptarët.

Më tej Blic shkruan se manifestime u bënë edhe në Preshevë dhe Bujanoc, ku udhëheqësit shqiptarë organizuan një pritje për bashkatdhetarët e tyre.

Ndërkohë, shkrimi i gazetës beogradase, e cila thuhet se udhehiqet nga presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, nënvizon që flamujt shqiptarë u valëvitën sot edhe pse një gjë e tilë është e ndaluar me ligj.

“Për shkak të flamurit shqiptar, çdo vit politikanët lokalë dënohen për shkelje të ligjeve, por vazhdojnë ende ta ekspozojnë”, citohet në gazetë. 

Më shumë