Tirana
moderate rain
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
94 %
2.1kmh
75 %
Die
24 °
Hën
26 °
Mar
31 °
Mër
31 °
Enj
30 °
E diel, 24 Shtator, 2023

Eurobondi 650 milion euro, përfiton Shqipëria, interesi është shumë i favorshëm

Lajme të ngjashëm

Qeveria shqiptare ka arritur të emetojë një Eurobond me vlerë 650 milionë euro në tregjet ndërkombëtare, me një kupon prej 3.62% dhe yield prej 3.75% për një afat 7 vjeçar.

Lajmi akoma nuk është zyrtarizuar, por mësohet nga burime jo zyrare për monitor se oferta e investitorëve ishte rreth 3.2 mld euro.

Përqindja vlerësohet si tepër e favorshme nga ekspertët, sepse Maqedonia që ka një vlerësim BB+ ka marrë interes më të lartë dy javë më parë.

Ekspertët pohojnë se ajo që e ka ndihmuar Shqipërinë në këtë rast ka qene programimi perfekt i kohës për të dalë në tregje që në këtë rast është meritë e bankave keshilluese, ndërkohë që likuiditeti në tregje është i lartë.

Nga ky Eurobond 200 milionë euro është rifinancim dhe pjesa tjetër është borxh i ri.

Më shumë