Tirana
clear sky
29.5 ° C
29.5 °
29.5 °
45 %
1kmh
0 %
Pre
33 °
Sht
33 °
Die
25 °
Hën
31 °
Mar
31 °
E premte, 22 Shtator, 2023

EURO 2020/ Mjafton “perla” e Hazard, Belgjika nxjerr jashtë Portugalinë e Ronaldos dhe sfidon Italinë në çerekfinale

Lajme të ngjashëm

Belgjika arrin të fitojë minimalisht me rezultatin 1-0 ndaj Portugalisë dhe kalon në çerekfinale, ku do të përballet me Italinë.

Ka mjaftuar një supergol i shënuar nga Thorgan Hazard në pjesën e parë për të vendosur sfidën. Sulmuesi i Dortmund gjuajti saktë nga jashtë zone dhe e ndali topin në rrjetë.

Portugalia tentoi disa herë në pjesën e dytë për të barazuar ndeshjen, por mbrojtja belge së bashku me portierin Courtois ishte në lartësinë e duhur për të mos pësuar gol. Belgjika eleminon kështu kampionët në fuqi të Europës, teksa konfirmohen si një nga ekipet favorite për të ngritur trofeun.

Më shumë