Tirana
clear sky
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
82 %
1.5kmh
0 %
Sht
34 °
Die
25 °
Hën
27 °
Mar
32 °
Mër
29 °
E shtunë, 23 Shtator, 2023

Escobar: Shpresoj që qeveria e re serbe të vendosë sanksione ndaj Rusisë

Lajme të ngjashëm

I dërguari i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, shprehu shpresën se qeveria e re e Serbisë do të vendosë sanksione ndaj Rusisë.

Duke folur në Samitin e Demokracisë në Evropën Juglindore (SEE|DEM) në Mal të Zi, Escobar kujtoi se pothuajse çdo vend i Ballkanit Perëndimor ra dakord për mënyrën se si ta detyronte Rusinë të paguante çmimin për pushtimin e saj përmes sanksioneve dhe të mbështeste Ukrainën dhe njerëzit.

Ai shprehu gjithashtu shpresën se Serbia do të përafrohet me sanksionet sapo të formohet qeveria e saj e re.

Ai gjithashtu përshëndeti faktin që BE-ja dhe NATO-ja kanë riafirmuar politikën e dyerve të hapura.  “Unë mendoj se është e rëndësishme që BE-ja të riafirmojë politikën e saj të dyerve të hapura. Kjo politikë jo vetëm që i referohet Ukrainës dhe vendeve të tjera në rrezik, por gjithashtu na kujton se gjashtë vende të tjera janë në radhë para Ukrainës”, tha ai.

Escobar nënvizoi se vendet e Ballkanit Perëndimor kanë bërë “progres të jashtëzakonshëm” dhe kanë zbatuar “reforma mbresëlënëse”.

Më shumë