Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
94 %
1.5kmh
0 %
Pre
28 °
Sht
28 °
Die
29 °
Hën
29 °
Mar
29 °
E premte, 29 Shtator, 2023

Erozioni dhe ndërtimet pa kriter shkatërrojnë “Currilat” në Durrës

Lajme të ngjashëm

Zona e Currilave, një nga zonat turistike të bregdetit te Durrësit, po shkon gjithnjë dhe më teëer drejt shkatërrimit. E gjithë vija natyrale bregdetare është pushtuar nga ndërtimet me leje apo pa leje. Ndërsa kodra ku qëndron edhe fari ka përsuar një ndryshim dramatik vitet e fundit.

Për shkak të prerjes së pemëve, dheu rrëshqet masivisht sa herë bie shi. Madje, disa ndërtime rrëzë saj sot janë të varrosura nën llucë.

Bashkia e Durrësit edhe pse është vënë në dijeni shpesh herë për situatën alarmante, nuk ka marrë asnjë masë. I vetmi lajm i mirë për zonën e Currilave, sipas ATSH është projekti i Ministrisë së Mjedisit për gjelbërimin dhe kthimin në një park natyror të kodrave në faqen perëndimore të bregdetit.

 Ripyllëzimi po ndihmon edhe në krijimin e një qëndrueshmerie të kodrës që në vitet e fundit nga rreshqitjet masive të dheut, ishte kthyer në një zonë të rrezikshme.

Më shumë