Tirana
clear sky
23.5 ° C
23.5 °
23.5 °
64 %
2.6kmh
0 %
Pre
25 °
Sht
34 °
Die
26 °
Hën
29 °
Mar
32 °
E premte, 22 Shtator, 2023

EMRAT/ Komisioni i Rithemelimit zyrtarizon kandidaturat për primaret në të 6 bashkitë, në listë edhe ish-deputetë

Lajme të ngjashëm

Komisioni i Rithemelimit të Partisë Demokratike ka zyrtarizuar emrat që do të marrin pjesë në primaret që do të zhvillohen ditën e diel për 6 bashkitë pa kryetarë.

Në Shkodër është numri më i madh i kandidatëve, 6, ndërsa Durrësi dhe Vora kanë vetëm 2 kandidatura.

Në listë nuk mungojnë as ish-deputetë si Bardh Spahia apo Irma Kopliku, ndërkohë që surprizë ishte tërheqja e kryebashkiakes së Shkodrës, Voltana Ademi nga kandaidimi.

Njoftimi i plotë:

Komisioni i Organizimit dhe Kontrollit te Operacioneve Elektorale, pasi shqyrtoi dokumentacionin e ardhur nga 6 deget e PD, ne Bashkite ku do te zhvillohen zgjedhjet bashkiake me date 6 mars 2022, vendosi:

Primaret ne 6 deget e Partise Demokrartike Diber, Durres, Lushnje, Rrogozhine, Shkoder dhe Vore dote zhvillohen ne Qendrat e Votimit si me poshte vijon:

Nr. Deget Adresa QV

1. Diber Pallati Kultures, Peshkopi

2. Durres Pallati Kultures “Aleksander Moisiu”, Durres

3. Lushnie Zyra e Deges PD Lushnie

4 .Rrogozhine Bar ” Antika”, Lagia I, Rrogozhine

5. Shkoder QV 1: Qytet Shkoder

QV2: Velipoje, Dajc, Berdice, Ana e Mali t (QV ne Berdice )

QV3: Rrethina, Postribe, Shale, Shosh, Pult, Guri I Z i (QV ne Rrethina)

6. Vore Zyra e Deges PD Vore

Proces i i votimit do te hapet ne oren 8.00 ne te 6-ta bashkite e vendit e do te mbyllen ne oren 17. 00. ne rast se ne Qendrat e Votimit do te kete ende votues, procesi do te vijoje edhe pas ores 17.00, deri kur edhe anetari i fundit i PD se deges perkatese te kete votuar.

Pas shqyrtimit te kandidaturave te ardhura me propozim te degeve te PD, Komisioni per Rithemelimin e PD, konsideron qe kandidaturat e meposhtme jane ne perputhje me Statutin e Partise Demokratike dhe plotesojne te gjitha kriteret e percaktuara ne Udhezimin Nr. 4 date 20 Janar 2022 te Komisionit te Perkohshem te Rithernelimit te PD, e qe do te garojne ne votimet per Primare ne 6 deget e PD jane si me poshte vijon:

DIBER:
l. Behar Baudin Dema, ekonomist
2.Dafina Bajrarn Muda, psikologe
3.Premtim Riza Kryemadhi, arsimtar

DURRES:
l. Ardian Mihal Muka, inxhinier urbanist
2. Silvja Xhemal Gjepali, IT

LUSHNJE:
l. Arben Ibrahim Zaimi, jurist – avokat
2.Elton llir Bano, jurist- avokat
3.Eurion Ylli Iljazi, arsimtar edukirni fizik
4.lndrit Hysen Qerimi, arsimtar edukimi fizik

RROGOZHINE:
l. Eqerem Ymer Deliu, ekonomist
2.Hajrulla Muharrem Tafa, arsimtar
3.Hekuran Selman Xhani, mjek veteriner
4.Sokol Xhemal Gosa, arsimtar histori gjeografi
5.Vladimir Selman Manushi, mjek dentist

SHKODER:
1. Alfred Ernest Kocobashi, jurist
2 . Arben Xhavid Maliqi, jurist
3. Astrit Myfid Bushati, Jurist
4 . Bardh Ali Spahia, Mjek
5. Irena Lodovik Shestani Shala, ekonomist
6. Irma Musa Kopliku Alushi, pedagoge matematike

VORE:
1.Luan Gani Beta, Inxhinier
2.Lulzim Sefer Vrana, Ekonomist

Më shumë