Tirana
clear sky
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
49 %
4.6kmh
0 %
Die
21 °
Hën
29 °
Mar
28 °
Mër
28 °
Enj
29 °
E diel, 1 Tetor, 2023

Ekonomi

10 kompanitë më të mëdha në Shqipëri, “Kastrati Group” e para që i afrohet 100 miliardëve

Viti 2022 shënoi dhe nivelin më të lartë të inflacionit, që nga 1998-a, me 6.2% mesatarisht, që kulmoi në tetor në 8.3%, një reflektim...

112 milionë euro në 6 vjet, por vetëm 4.4% e mbetjeve urbane u përpunuan nga inceneratorët në 2022

Impiantet e djegies se mbetjeve (inceneratorët) pavarësisht se u ndërtuan në një proces tërësisht korruptiv të zbuluar nga Struktura e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe...

Pagat 900 euro në shtet, ja kur do ta përfitojnë rritjen mësuesit, mjekët dhe efektivët e Policisë

Qeveria ka përcaktuar kalendarin e rritjes së pagave në sektorin publik, sipas një vendimi që u mor më herët këtë vit nga Këshilli i...

“Tronditet” Eurozona, normat e interesit rritën në nivelin më të lartë të të gjitha kohërave

Normat e interesit të Eurozonës janë rritur në një rekord të lartë nga Banka Qendrore Evropiane (BQE). Banka rriti normën e saj bazë për të...

Eksperti Selami Xhepa: Rikthimi i euros në nivelin e 120 lekëve mbetet “një ëndërr”

Eksperti i ekonomisë, Selami Xhepa tha se rikthimi i euros në nivelin e 120 lekëve mbetet “një ëndërr”. Ky konsiderohet një lajm negativ, kryesisht...

FinTech në Shqipëri, një sukses i Credins bank dhe UET

Industria bankare është tashmë një nga industritë më prestigjoze dhe më të rëndësishme për zhvillimin, mirëqenien sociale në ekonominë e vendit. E konsideruar si...

Inflacioni zbret në nivelin më të ulët që para fillimit të konfliktit Rusi-Ukrainë, ushqimet mbeten të shtrenjta, shtrenjtohen edhe restorantet

Inflacioni, i cili mat ndryshimin e çmimeve të konsumit të një shporte mallrash të caktuar, ka shënuar një rënie tjetër gjatë muajit gusht. Të dhënat...

“Qeveria socialiste e jahteve të miliarderëve”, Nurellari debaton me Bojaxhiun, ekonomisti: Ç’janë këto pupulizma, ata paguajnë akcizë

Adri Nurellari, studiues dhe këshilltar politik, është përfshirë në debatin publik për furnizimin me karburant të jahteve të miliarderëve në Portin e Durrësit. Ai...

IuteCredit me buxhet marketingu 8.2 milionë euro në vit, 4 herë më shumë se fitimi

Tetë milionë euro ose rreth 10 miliardë lekë shpenzon kompania e mikrokredive IuteCredit për reklama dhe konsulencë. Kjo shifër e deklaruar nga vetë kompania...

Leku rifitoi terren ndaj Euros këtë javë

Kursi i këmbimit mes Euros dhe Lekut këtë javë pati një tendencë në rënie, pas rritjes së fortë të javës së kaluar. Sipas kursit zyrtar...

Lajmet e fundit