Tirana
light rain
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
83 %
1kmh
40 %
Die
20 °
Hën
28 °
Mar
31 °
Mër
31 °
Enj
30 °
E diel, 24 Shtator, 2023

Dossier

Auron Tare: Në urën e Peratit

Nga Auron Tare Ne Uren e Peratit ( Leskovik) Ka disa vjet qe i takoj cdo fund shtatori pergjate brigjeve te Vjoses midis Kelcyres dhe Tre...

Besimi i bizneseve dhe qytetarëve në ekonomi, bie në nivelin më të ulët të vitit 2022

Besimi i bizneseve dhe konsumatorëve në ekonominë shqiptare ka prekur nivelin më të ulët të këtij viti. Sipas të dhënave nga Banka e Shqipërisë,...

“Kush ka futur dorën në rezerva veç nazistëve”, profesor Romeo Gurakuqi ngre pytjet: Kush do sqarojë shqiptarët njëherë e mirë se ku është ARI...

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave dje publikoi një dokument, ku thuhej se më 16 shtator 1943, u grabit ari i Bankës së Shqipërisë nga...

Ish Presidenti amerikan Richard Nixon kërkoi të vizitonte Shqipërinë, negocioi diktatori rumun Çaushesku

Shkruan Luan Rama, emisioni “Drejt” Fakte, dëshmi e ngjarje interesante, të ditura e të paditura më parë, po shpërfaqen e bëhen të njohura në këtë...

DOSSIER/ ENVER HOXHA, deklasifikohen ditaret, rinia e një diktatori që s’e donte artin

Nga liceu në Korçë me nota sa për të kaluar në klasën tjetër, e deri te studimet në Francë e Belgjikë, Enver Hoxha nuk...

DOSSIER/ Ditari i Gazetarit: Si e njoha profesor Servet Pëllumbin, nga ngjarjet në komunizëm, te posti i kryetarit të Kuvendit

Nga Hamdi Jupe E pashë për herë të parë në verën e vitit 1981, kur dhashë provimin pasuniversitar të filozofisë. Një burrë rreth dyzetë e...

Incidenti i Kanalit të Korfuzit, Auron Tare prezanton studimin shqiptaro-amerikan: Shqipëria nuk ishte fajtore!

Shqipëria nuk ishte fajtore për incidentin me britanikët në Kanalin e Korfuzit, ndodhur në vitin 1946. Ky është konkluzioni i arritur nga studimi më...

DOSSIER/ Dokumentet e CIA: Prapaskenat e amerikane në 1991, si favorizuan Berishën ndaj Pashkos

Nga Erald Kapri Sali Berisha ka dominuar skenën politike shqiptare për më shumë se 2 dekada. Por vendimi i papritur i Departamentit Amerikan të Shtetit...

Uran Butka rrëfen kafen e fundit me Pjetër Arbnorin: Si do i dalim ballazi CARI-t të PD?

Uran Butka, një emër i njohur në strukturat blu, nëpërmjet një kujtese të takimit të tij të fundit me ish-kryetarin e Kuvendit Pjetër Arbnorin,...

Sot, 30 vjet nga ngritja e flamurit amerikan në Ambasadën e SHBA, historia e zonjës shqiptare persekutuar nga komunistët, që ngriti flamurin (DOSSIER)

Mbushen sot plot 30 vjet nga hapja e ambasadës amerikane në Tiranë. Historiani Kastriot Dervishi, sjell fotografi dhe të dhëna interesante rreth datës 1...

Lajmet e fundit