Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
82 %
0.5kmh
0 %
Mar
28 °
Mër
28 °
Enj
28 °
Pre
27 °
Sht
28 °
E martë, 3 Tetor, 2023

Donald Trump, ish-presidenti i parë që përballet me akuza penale

Lajme të ngjashëm

Donald Trump është zyrtarisht ish-presidenti i parë që përballet me akuza penale, kur ai akuzohet në një sallë gjyqi në Nju Jork, që përfaqëson një moment surreal dhe historik në historinë e SHBA.

Donald Trump u përball me një gjykatës me përvojë, i cili nuk është i panjohur në orbitën e ish-presidentit: ushtrues detyre i Gjykatës së Lartë të Nju Jorkut, Juan Merchan.

Hetimi nisi nga një pagesë për aktoren e filmave për të rritur Stormy Daniels, gjatë fushatës presidenciale të vitit 2016.

Ai akuzohet se ka paguar për të blerë heshtjen e aktores, me të cilën dyshohet se ka pasur lidhje jashtëmartesore.

Trump vetë ka mohuar akuzat, ndërsa para qytetarëve në Florida pas gjyqit tha se akuzat u ngritën për të ndërhyrë në zgjedhjet e ardhshme.

Më shumë