Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
82 %
0.5kmh
0 %
Mar
28 °
Mër
28 °
Enj
28 °
Pre
27 °
Sht
28 °
E martë, 3 Tetor, 2023

Donald Trump apelon dëmshpërblimin 5 milionë dollarë, pas gjyqit për abuzim seksual

Lajme të ngjashëm

Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump ka paraqitur një njoftim gjyqësor për apel, dy ditë pasi një gjyq cilvil zbuloi se ai kishte abuzuar seksualisht me një grua, E Jean Carroll, në një dyqn të Neë York-ut.

Një juri i dha zonjës gati 5 milionë dollarë dëmshpërblim pasi pretendoi se Trump e sulmoi atë në vitin 1990. Juristët e cilësuan Trump përgjegjës për shpifje dhe jo për përdhunim.

Ish-presidenti mohon të ketë njohur apo takuar ndonjëherë 79-vjeçaren Jean Carroll. Sipas medieve të huaja, apelimi vjen një ditë pasi Donald Trump e quajti akuzuesen e tij një “punë të çuditshme” gjatë një ngjarjeje në bashkinë e CNN.

“Betohem për fëmijët e mi, gjë që nuk e bëj kurrë. Nuk e di se kush është kjo grua. Kjo është një histori e rreme”, tha ai. Avokati i Trump, Joe Tacopina u tha gazetarëve jashtë sallës së gjyqit të martë se ky ishte një vendim i çuditshëm.

“Ata e hodhën poshtë pretendimin e saj për përdhunim dhe ajo gjithmonë pretendonte se ky ishte një rast përdhunimi, kështu që është pak konfuze”, u shpreh ai. Ai shtoi se në qytetin e lindjes së Donald Trump në New York, ku ish-presidenti tani është jopopullor, “ju thjesht nuk mund të keni një gjykim të drejtë”.

Më shumë