Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
82 %
0.5kmh
0 %
Mar
28 °
Mër
28 °
Enj
28 °
Pre
27 °
Sht
28 °
E martë, 3 Tetor, 2023

Do ta lini zyrën nëse shkarkoheni? Meta “shkrihet” së qeshuri: Ishte pyetje e mrekullueshme! Presidenti ka mbrojtje të veçantë nga Kushtetuta

Lajme të ngjashëm

I pyetur nëse do ta lironte zyrën e Presidentit nëse shkarkohet nga Gjykata Kushtetuese, Presidenti Ilir Meta ka qeshur me të madhe, duke e cilësuar pyetjen të jashtëzakonshme.

Ai u shpreh se Presidenti ka mbrojtje të veçantë nga Kushtetuta dhe duhet më shumë se 2/3 e anëtarëve të “Kushtetueses” për ta shkarkuar.

Nëse shkarkoheni, a do ta lini zyrën?

Kjo ishte pyetje e mrekullueshme, ishte pyetje e jashtëzakonshme. Ky institucion ka qenë gjithmonë në shërbim të popullit të Shqipërisë. Presidenti ka një mbrojtjte të veçantë nga Kushtetuta e Shqipërisë, pasi është garanti i të drejtave shtetërore dhe prandaj duhen mbi 2/3 për ta shkarkuar Presidentin.

Kushtetuta e thotë qartë se Presidenti vetëm nëse shkel rëndë Kushtetutën pao kryen ndonjë klrim të rëndë mund të shkarkohet. Ilir Meta nuk ka tradhtuar interesat e Atdheut. Në Gjykatën Kushtetuese do të shkojnë çëhstje më të rëndësishme.

Më shumë