Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
52 %
3.6kmh
0 %
Mar
28 °
Mër
28 °
Enj
27 °
Pre
27 °
Sht
20 °
E martë, 3 Tetor, 2023

Deputetët e PD-së propozojnë “Princin” për “President”, Leka Zogu dhe 7 emra të tjerë kalojnë për diskutim të thelluar

Lajme të ngjashëm

Tetë emra të propozuar për president nga 23 deputetë të opozitës në një mbledhje të Grupit Parlamentar të PD-së do të kalojnë për diskutim të thelluar.

Më herët ishin propozuar 10 emra, por tashmë janë 8 që do të diskutohen, dhe nga të cilët do të dalin 4 kandidatë për presidentin e ri, të propozuar nga deputetët e Partisë Demokratike.

Mes emrave të propozuar ka tërhequr vëmendje ai i Princit Leka Zogu II, çka është konsideruar si absurditet barazimi i postit të Presidentit të Republikës, me atë të Mbretit, siç e parashikon statuti i partisë së Legalitetit.

Emrat që do të diskutohen në këtë fazë janë:

1. Leonard Demi

2. Arben Çejku

3. Dritan Demiraj

4. Visar Zhiti

5. Rexhep Uka

6. Halim Kosova

7. Dashamir Shehu

8. Leka Zogu

Më shumë