Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
82 %
1kmh
0 %
Pre
24 °
Sht
34 °
Die
26 °
Hën
29 °
Mar
32 °
E shtunë, 23 Shtator, 2023

Deputetët duartrokasin dhe brohorasin për Albin Kurtin, kryeministri në Kuvend: S’i mbyll sytë para kriminelëve në Veri!

Lajme të ngjashëm

Fjala e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, është shoqëruar edhe me duartrokitje nga deputetët e LVV të pranishëm në sallë.

Gjatë fjalës së tij Kurti vendosur tha se nuk do të mbyllë sytë para kriminelëve që kanë ardhur në Veri për të shkaktuar tensione.

Kreu i qeverisë së Kosovës theksoi se protestat atje nuk po organizohen nga qytetarët serbë, vullneti i tyre, por nga Beogradi zyrtar. Ai tha se një pjesë e mirë e bandave kriminale u kthyen të organizuar për ta eskaluar situatën.

“Nuk mund t’i mbyll sytë kur grupe kriminale të llojit fashist paramilitar kërcënojnë rendin kushtetues e ligjor të Republikës. Ne jemi të vetëdijshëm që jo të gjithë janë pjesë e grupeve të tilla, por fatkeqësisht shumë qytetarë serbë për shkak të presionit e kërcënimit nga Beogradi zyrtar janë të detyruar të shërbejnë si mburojë njerëzore për sulme të grupe të tilla kriminale. Dhe aty janë tri kategori: e para – kriminelët e mbrojtjes civile – këta janë pjesa ekstremiste, shoviniste, nacionaliste që e admiron Millosheviqin e Putinin dhe merr pjesë në protesta të dhunshme.

E dyta: Nga administrata publike, që po nuk dolën në protesta humbin pagën se vendin e punës nuk e di a e kanë.E treta: Janë kompanitë e Radojiçiqave dhe Veselenoviqave që iu japin pushim punëtorëve me kusht që të shkojnë në protestë të dhunshme. Ua kushtëzojnë vendin e punës me protestë të dhunshme dhe kur shkojnë në protestë të dhunshme ia shkruajnë ditë pushimi”.

Protestat vijnë prej poshtë, këto janë protesta prej lart. Këto s’janë protesta. S’është vullnet i popullit, por direktivë e Beogradit. Më vjen keq për ata që detyrohen, sepse janë ma të pa lirë. Atij i mungon më së shumti liria, por jo për shkak të Prishtinës, por të Beogradit.  Kemi pamje të mjaftueshme që eskalimi ishte i planifikuar, i mirorganizuar dhe kishte autor Beogradi zyrtar”, tha Kurti.

LEXO EDHE: Kurti mban fjalim në Kuvend: Kosova s’tërhiqet! Nëse nuk do ndërhynte policia do sulmonin kryetarët

Më shumë