Tirana
few clouds
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
39 %
2.1kmh
20 %
Pre
27 °
Sht
29 °
Die
29 °
Hën
29 °
Mar
29 °
E premte, 29 Shtator, 2023

Dalin rezultatet edhe për vaksinën e AstraZeneca, sa përqind efektive është

Lajme të ngjashëm

Rezultatet e fundit për vaksinën kundër koronavirusit të zhvilluar nga Universiteti i Oksfordit dhe AstraZeneca tregojnë se është rreth 70% efektive.

Analiza nënvizon se vaksina është, megjithatë, e sigurtë, por pyetja mbetet se sa efektive do të jetë ndaj personave mbi 55-vjeç.

Ekspertët thonë se ka gjasa që kjo vaksinë të aprovohet, pavarësisht disa konfuzioneve në rezultate dhe nivelit të ulët të mbrojtjes që ofron, khrahasuar me dy vaksinat e tjera që janë mbi 90% efektive.

Ata thonë se shkak i konfuzionit është bërë një gabim që çoi në injektimin e vullnetarëve me gjysmën e dozës së vaksinës.

Shkencëtarët thonë se vaksina i mbrojti në 62% të rasteve ata që u injektuan me dy doza të plota si dhe 90% te ata që në fillim morën gjysmë doze dhe më pas dozën e plotë.

Megjithatë grupi i dytë ishte shumë i vogël, me vetëm 2,71 vullnetarë, dhe asnjë prej tyre nuk ishte mbi 55-vjeç.

Më shumë