Tirana
scattered clouds
33.5 ° C
33.5 °
33.5 °
31 %
4.6kmh
40 %
Pre
33 °
Sht
34 °
Die
25 °
Hën
30 °
Mar
31 °
E premte, 22 Shtator, 2023

Dalin pamjet e para satelitore, Rusia humbi 9 avionë luftarakë nga shpërthimi në Krime

Lajme të ngjashëm

Të paktën nëntë avionë luftarakë rusë janë shkatërruar nga shpërthimi i fuqishëm ditën e djeshme në aeroportin e Krimesë.

Pamjet satelitore tregojnë dëmin e madh që ka shkaktuar shpërthimi, duke nxjerrë jashtë përdorimit edhe vetë aeroportin.

Në këtë bazë, Rusia kishte dërguar avionë luftarakë të modeleve Su-30SM, Su-24MR dhe Il-76.

Dyshohet që shpërthimi të mos ketë ardhur nga ndonjë sulm me raketa ukrainase, kjo pasi aeroporti i Krimesë është të paktën 300 kilometra larg territoreve të kontrolluara nga Ukraina, një distancë të cilën Ukraina aktualisht nuk ka raketa që mund ta përshkuajnë.

Dy mundësi të tjera janë që shpërthimi të ketë ardhur si pasojë e gabimit njerëzor, siç edhe deklaroi Kremlini, ose të ketë qenë rezultat i sabotimit.

Më shumë