Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
94 %
1.5kmh
0 %
Pre
28 °
Sht
28 °
Die
29 °
Hën
29 °
Mar
29 °
E premte, 29 Shtator, 2023

Cilësia e naftës, e pakontrrolluar

Lajme të ngjashëm

Nafta që importohet nga vendet e Europës drejt Kosovës, nuk i nënshtrohet në sasi të mëdha kontrrolit të doganave.

Përfaqësuesit e Naftëtarëve të Kosovës, shprehen të pakënaqur për këtë situatë pasi sipas tyre, ligji në fuqi mbi kontrrollin e naftës , nuk po vihet në zbatim.

 

“Ne si shoqatë gjithmonë e kemi ngritur zërin. 

Në kufi duhet të stacionohen laboratorë, ku çdo të dytit apo të tretit autobot duhet t’i kontrollohet cilësia. Lus MTI-në që monitorimin ta bëjë, sepse malli po hyn i pakontrolluar në Kosovë”- u shpreh kryetari i tyre, z. Fadil Bejrani.

 

Ndërkohë, kryeinspektori i tregut të Misnistrisë së Tregëtisë dhe Industrisë, z.Lulzim Syla, edhe pse pranon që ka ditë kur autoboteve nuk u bëhet asnjë analizë, beson në cilësinë e naftës.

Më shumë