Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
82 %
0.5kmh
0 %
Mar
28 °
Mër
28 °
Enj
28 °
Pre
27 °
Sht
28 °
E martë, 3 Tetor, 2023

Çfarë na ndodh nëse gëlltitim pa dashje çamçakëzin?

Lajme të ngjashëm

Megjithëse çamçakëzi është krijuar për t’u përtypur dhe jo gëlltitur, në përgjithësi nuk është i dëmshëm nëse gëlltitet.

Mund të keni dëgjuar nga të moshuarit që çamçakëzi i gëlltitur qëndron në stomakun tuaj për shtatë vjet para se të tretet, por kjo nuk është aspak e vërtetë.

Nëse gëlltitni çamçakëz, është e vërtetë që trupi juaj nuk mund ta tretë atë.

Megjithatë, çamçakëzi nuk qëndron në stomakun tuaj. Ai lëviz relativisht i paprekur përmes sistemit tuaj tretës dhe del me jashtëqitjen.

Në raste shumë të rralla, sasi të mëdha të çamçakëzit të gëlltitur, të kombinuar me kapsllëk, kanë bllokuar zorrët te fëmijët.

Pikërisht, për këtë arsye gëlltitja e shpeshtë e çamçakëzit nuk këshillohet, veçanërisht te fëmijët.

Më shumë