Tirana
clear sky
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
47 %
1kmh
0 %
Pre
28 °
Sht
28 °
Die
29 °
Hën
29 °
Mar
29 °
E premte, 29 Shtator, 2023

Burri vritet nga një plumb që ishte qëlluar drejt tij 20 vite më parë

Lajme të ngjashëm

Në vitin 1905, një fermer në Teksas , Henri, u nda me të dashurën e tij Maise, e cila përjetoi shumë keq duke përfunduar në vetëvrasje.

Duke marrë këtë lajm, vëllai i saj vendos të hakmerret ndaj Henrit. Vëllai i Maise shkoi në shtëpinë e Henrit dhe e qëlloi, e më pas vrau veten, njëlloj si motra e tij.

Por, vëllai i Maise nuk jetoi për të parë se plumbi nuk e kishte kapur Henrin, në mënyrë të pabesueshme plumbi kishtë bërë rikoshet në një pemë.

Tani, 20 vite më vonë, Henri ishte duke prerë disa pemë në tokën e tij.

Një nga pemët ishtë më e madhe se të tjerat dhe nuk mund t’a rrëzonte me sëpatë. Ai vendos të përdorë dinamit dhe pema rrëzohet siç e kishte planifikuar. Por ngjarja këtu merr një tjetër kthesë, pasi kjo pemë kishtë qenë pikërisht ajo e 20 viteve më parë që i kishte shpëtuar jetën Henrit.

Pema shpërthen në mijëra copa dhe mes këtyre copave është dhe plumbi i qëlluar 20 vite më parë nga vëllai i ish-bashkëshortes së Henrit, plumb i cilli godet fermerin në kokë duke e lënë të vdekur në vend.

Megjithatë, askush nuk ka dalë për ta konfirmuar historinë tragjike, por as për ta provuar që është e rreme.

Historia është botuar nga mediet anë e mbanë globit në atë kohë, e u ribotua 12 vite më vonë, pasi u supozua se historia kishte ndodhur në vitin 1913.

Më shumë